۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

گرند پیانو سی. بکشتاین مدل C (سال ساخت ۱۸۸۸)

آشنایی با پیانو سی بکشتاین C.Bechstein

گرندپیانوی سی. بکشتاین مدل C (‌سال ساخت :‌۱۹۰۸)

در سال ۱۹۶۳ شرکت بالدوین سهام بکشتاین را خریداری کرد و در نهایت در سال ۱۹۸۶ آن را به کارل شولز، یکی از بزگترین فروشندگان پیانو در آلمان غربی واگذار کرد. کارل شولز که تکنسینی بسار ماهر بود اصلاحات فنی و اقتصادی بسیار جدی را در این شرکت بنیان نهاد. در اواخر سال ۱۹۹۰ بکشتاین کارخانه و امتیاز تولید برندهای Euterpe, W. Hoffmann و Zimmermann را خریداری کرد. در سال ۲۰۰۶ بکشتاین کارخانه Bohemia در جمهوری چک را خریداری کرد و مجموعه‌ی تولیدی جدیدی به نام C. Bechstein Europe Ltd را ایجاد نمود.

گرند پیانو سی. بکشتاین مدل C (سال ساخت ۱۸۸۸)

گرند پیانو سی. بکشتاین مدل C (سال ساخت ۱۸۸۸)

پیانوهایی که تحت برند Bechstein فروخته می‌شوند در شهر Seifhennersdorf آلمان و پیانوهای W. Hoffmann در جمهوری چک تولید می‌شوند. پیانوهای برند بکشتاین مجهز به چکشهای abel و یا renner هستند. البته بکشتاین در سالهای اخیر در عرصه ی تولید چکش نیز وارد شده است و قصد دارد برای هر پیانوی بکشتاین چکش منحصر به فردی را تولید کند. صفحه صدا از چوب بسیار مرغوب صنوبر اروپایی ساخته می‌شود و برای ساخت قاب بیرونی گرندپیانوها و برخی از قطعات اسکلت اصلی از چوب راش و یا ترکیب آن با چوب ماهون استقاده می‌شود. پین بلاک این پیانوها از چوب افرا ساخته می‌شود. تمامی پیانوهای گرند و دیواری این شرکت مجهز به سه پدال استاندارد هستند. در مدلهای گرند پدال وسط از نوع sostenuto و در مدلهای دیواری از نوع پدال تمرین است. البته امکان نصب پدال sostenuto در مدلهای دیواری به سفارش مشتری وجود دارد. در چند دهه اخیر بکشتاین تغییرات فنی بسیاری در گرندپیانوهای خود ایجاد کرده است که مهمترین آنها عبارتند از : استفاده از capo bar (حذف agraffe در اُکتاوهای بالا)؛ طراحی higher tension و استفاده از داپلکس در جلو و عقب سیم‌ها برای بهبود رنگ و بازتاب صدا؛ پوشش پین بلاک با فریم چدنی (‌در گرندهای قدیمی بکشتاین هیج پوششی بر روی پین بلاک وجود نداشت)؛ حذف بوش‌ در گرند‌های حرفه‌ای به جهت افزایش پایداری کوک.

پیانوهای بکشتاین در دو سطح کیفی تولید می‌شوند. پیانوهای سری B که شامل پیانوهای دیواری معمولی و پیانوهای گرندی که نسبت به گرندهای قدیمی تر کمی تغیر یافته‌اند می‌شود. برروی این پیانوها برند “Bechstein” درج شده می‌شود و قیمت ارزانتری دارند. این سری در گذشته با عنوان سری آکادمیک شناخته می‌شد. پیانوی ۱۳۱ سانتیمتری Concert 8 (که در تمامی این سالها همچنان یکی از بهترین پیانوهای دیواری مورد علاقه من هست) به همراه تعدادی از پیانوهای دیواری کوتاهتر و گرندهایی که طراحی آنها به طور کامل تغییر یافته است (‌مدلهای M/P, B, C, D و L ) در رده‌ی پیانوهای گرانقیمت قرار می‌گیرند و بر روی آنها برند “C. Bechstein” درج می‌شود. هر دو سری در آلمان ساخته می‌شوند. در رده بندی های جهانی، پیانوی C. bechsatein در رده برترین و گرانترین پیانوهای جهان نظیر Steingraeber & Söhne, Blüthner و Steinway & Sons‪(Hamburg)‬ قرار دارد.

سری B و سری C. Bechstein به طور کلی در کیفیت صدا و کابینت ساز با یکدیگر متفاوت هستند. گرندهای C. Bechstein از طراحی higher-tension (کشش بالا در سیم ها)‌ بهره‌ می‌‌برند و به همین دلیل پرتاب صدای بسیار خوبی دارند. علاوه براین استفاده از طرح ها و امکانات بسیارخاص موجب شده است تا این مدلها جنس صدای بسیار متفاوت و دلپذیری داشته باشند:‌ ازجمله این امکانات می‌توان به صفحه صدای نازک شده، استفاده از لایه بندی عمودی در ساخت پُل، استفاده از چوب hornbeam در ساخت میله چکشها، بستر تقویت شده و یک تکه در زیر کلاویه‌ها ، قاب بیرونی ضخیم‌ تر، استفاده از نمد AAA و چوب گردو در ساخت چکشها اشاره نمود. صفحه‌ی صدا در این گرند پیانوها بعد از اتصال قاب بیرونی و درونی نصب می‌شود. میله‌های صفحه صدا (ribs) بعد از چسبانده شدن بر روی صفحه صدا نازک کاری می‌شوند و ستونهای بسیار محکم اسکلت ساز به یکدیگر مفصل شده و در داخل قاب جایگذاری می‌شوند.

گرندهای سری B در مقایسه با مدلهای C.‎ Bechstein ارزانتر هستند. در این سری از صفحه صدای نازک شده خبری نیست و جنس پل ها از چوب یک تکه راش است. میله چکشها از جنس چوب افرا کار شده و بستر کلیدها یک تکه نیست. برای ساخت چکشهای این سری از چوب ماهون و نمد AA استفاده می‌شود. کیفیت چوب و سیم در هر دو سری B و C.‎ Bechstein یکسان است. فرآیند آماده سازی قاب و اسکلت اصلی پیانو و همچنین نصب صفحه صدا در این پیانوها با روشی متفاوت انجام می‌شود تا در وقت و هزینه صرفه جویی شود. بوشینگ کلاویه‌ در مدلهای C.‎ Bechstein ازجنس چرم است ولی در مدلهای سری B از بوشینگ پارچه‌ای که بسیار متداول است استفاده شده است. امکان سفارش روکش کلاویه‌ از جنس استخوان در مدلهای C.‎ Bechstein به انتخاب مشتری وجود دارد. جنس کلاویه های سیاه در هر دو سری از چوب آبنوس طبیعی است.

نوع اکشن به کارگرفته شده در پیانوهای Bechstein از نوع نقره‌ای (Silver) و در پیانوهای C.‎ Bechstein از نوع طلایی (Gold) است که نسبت به اکشن نقره‌ای از کیفیت بالاتری برخوردار است. با توجه به سیاست این شرکت، تأمین قطعات اکشن از سازندگان متفاوتی انجام می‌شود. هر دو اکشن تاچ بسیار نرم و خوشدستی دارند و توسط شرکت renner طراحی شده‌اند. بدیهی است قطعاتی که به طور مستقیم از شرکت renner تأمین می‌شوند نسبت به سایر قطعات فرآیند کنترل کیفیت سختگیرانه تری را می‌گذارنند.

پیانوهای C.‎ Bechstein در مقایسه با پیانوهای سری B از طراحی ظاهری پیچیده و چشم نوازتری برخوردارند ولی با این وجود مراحل آماده سازی هر دو سری با استاندارد یکسانی انجام می‌شود. فریم چدنی در مدلهای C.‎ Bechstein توسط دست پرداخت می‌شود و به همین دلیل بسیار زیبا، براق و سلطنتی به نظر می‌رسد. فریم سری B به روش عادی پرداخت می‌شود.

با مقایسه‌ی دقیقتر این دو سری به راحتی می‌توان تفاوت این دو را از نظر کیفیت نهایی و قابلیت‌های اجرایی احساس کرد. پیانوهای سری B سازهای بسیار خوبی هستند و به طور پیش فرض از صدای نسبتا گرمی برخوردارند اما با نواختن یکی از پیانوهای سری C.‎ Bechstein به راحتی می‌توانید تفاوت این دو را احساس کنید. فرآیند تولید و أماده سازی پیانوهای سری C.‎ Bechstein با وسواس و دقت بالاتری انجام می‌شود، بطوریکه هیچ ضعف و ایرادی از نظر یک‌‌ دست بودن رنگ صدا و عملکرد اکشن در آنها دیده نمی‌شود. واضح است که پیانوهای سری C.‎ Bechstein فرآیند آماده سازی پیچیده تری را در کارخانه طی می‌کنند.

پیانوهای گرند C.‎ Bechstein به طور کامل با تکنولوژی اروپایی ساخته می‌شوند و به ادعای سازنده به صورت «اُرکِسترال» صداسازی (Voicing) می‌شوند، به ابن معنا که رنگ صدا در شدت‌های مختلف ضربه تغییر می‌کند. بکشتاین عنوان می‌کند که برخی از مشتریانی که نسبت به این موضوع اشراف کامل ندارند ابتدا احساس می‌کنند که صدای این پیانو برای نزدیک شدن به رنگ صدای پیانوهای آمریکایی کمی بیش از حد روشن‌شده است (‌با این وجود بسیاری از همکاران من شیفته رنگ صدا، وسعت دینامیکی و اکشن بسیار‌ خوش‌دست گرند ۲۳۴ سانتی‌متری مدل C هستند)‌ ولی به گفته بکشتاین، صداسازی پیانوها با توجه به ساختار و طراحی آنها در کارخانه انجام می‌شود و بهتر است تغییر زیادی در آن داده نشود. البته برخی از مشتریان سری B دوست دارند تا با انجام برخی تغییرات، صدای گرمتری داشته باشند، چرا که قیمت مدلهای C.‎ Bechstein دو برابر قیمت سری B است و در صورتی که با انجام صداسازی بتوانند صدای سری B را ارتقا‌ء بدهند صرفه‌جویی بزرگی در هزینه خرید انجام می‌دهند.

بکشتاین در مدلهای جدید خود امکان سفارش نصب سیستم سایلنت را نیز فراهم کرده است. با نصب این سیستم که تحت عنوان Vario System نامیده می‌شود می‌توانید پیانوی بکشتاین خود را در مواقع مورد نیاز به یک پیانوی دیجیتال بسیار باکیفیت تبدیل کنید. سنسورهای این سیستم از نوع اُپتیکال (‌ نوری)‌ است و به همین دلیل بر خلاف سنسورهای تماسی هیچ گونه تغییری در تاچ اصلی پیانو ایجاد نمی‌کند. با نصب سیستم سایلنت می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به سادگی و بدون آزار دیگران به تمرینات خود ادامه بدهید!

بکشتاین در سالنهای کنسرت
بسیاری از موسسات آموزشی، ارکسترها و سالنهای کنسرت در دنیا حداقل یکی از مدلهای پیانوی سی. بکشتاین را در مجموعه پیانوهای نفیس خود دارند. دراین میان نام ارکستر فیلارمونیک برلین، کنسرواتوار موسیقی سیدنی،‌ استودیوی شرق و غرب هالیوود، کنسرواتوار ریمسکی کورساکوف در سن پترزبورگ و سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس، کنسرواتوار آمستردام، کنسرواتوار چایکوفسکی در مسکو و کنسرواتوار لیون در فرانسه به چشم می‌خورد.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *