۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

خفگی صدای پیانو

چرا صدای پیانوی من خفه می شود؟

تا به حال توجه کرده اید که گاهی اوقات هنگام نواختن پیانو احساس میکنید که زمان شما دارد به بطالت میگذرد؟ در واقع، ممکن است خیلی خشک و بی روح به نظر برسد. این یک مسئله بسیار رایج در پیانیست هایی است که از پیانوهای ایستاده و بزرگ استفاده میکنند. خبر خوب این است که به راحتی توسط تکنسین های بسیار ماهر پیانو قابل تشخیص و رفع است. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا صدای پیانوی من خفه است؟ وقتی چکش های پشمی سفت نشده باشند صدای پیانوها خفه می شود و به خوبی صدا را پخش نمیکند. تکنسین های پیانو می توانند از طریق صداگذاری چکش ها را تنظیم کنند. صداگذاری به ایجاد یک لحن یکنواخت به پیانو بدون تغییر گام کمک می کند. اکنون که شایع ترین دلیل صدای کسل کننده پیانو خود را می دانید، مهم است که دقیقاً بدانید صداگذاری چگونه کار می کند. من در مورد این روش به طور مفصل بحث خواهم کرد، مزایای صدای پیانو آکوستیک، هزینه های تخمینی، و دلایل دیگری که ممکن است یک پیانو صدای خفه ای تولید کند.

صدای پیانو از چه طریقی پخش میشود؟

صدای پیانو یک تکنیک خاص است که تولید تن کلی ساز را بهبود می بخشد و به آن کمک میکند. حتی کوچکترین رشته های شل در نمد چکشی می تواند باعث تغییر در تن شود. به خصوص در سازهای سطح بالا بسیار رایج است. برای انجام این کار به یک تکنسین ماهر نیاز است و معمولاً همزمان با کوک پیانو انجام می شود. این فرآیند شامل تنظیم مواد بر روی چکش های پیانو است. راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و هر تکنسینی ترجیحاتی برای کار با ابزار دارد و شیوه ی خود را برای درست کردن این قضیه دارند. بسیار مهم است که هر آهنگی که می خواهید، در کل پیانو یکنواخت باقی بماند. به این ترتیب، پیانو صدای متعادلی در تمام محدوده ها دارد و هیچ نت نابجا به صدا در نمی آید.

روش های مختلف برای تولید صدای پیانو

راه های زیادی برای صدای پیانو وجود دارد که به آن میپردازیم. از آنجایی که هر پیانو متفاوت است، تکنسین های پیانو استراتژی خود را بسته به موقعیت سفارشی می کنند که با ریتم و ساز هماهنگ باشند. سن، اندازه چکش، وضعیت چکش ها و لحن کلی پیانو بر استراتژی مورد استفاده تأثیر می گذارد. در زیر تعدادی از روش‌های متداول تکنسین‌های پیانو برای سازهای صوتی آورده شده است. شکل دادن تکنسین پیانو با بازکردن پیچ کیبورد و خارج کردن اکشن از پیانو شروع به کار می کند و کار خود را ادامه میدهد. در این مرحله، کل عمل از جمله کلیدها و چکش ها قابل مشاهده است و کاملا قابل رویت است. با شروع از مرکز، تکنسین پیانو یک بلوک صدای چوبی در زیر چکش ها نصب می کند.

بلوک صدا یک سطح یکنواخت برای کمک به تنظیمات دقیق نمد است. در این مرحله، تکنسین پیانو با تجزیه و تحلیل چکش ها از نظر ناهمواری و شکل شروع می کند. اگر برخی از چکش‌ها پهن‌تر از بقیه باشند، به این معنی است که ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند و باید آنها را درست کرد و باید به این نکات بسیار توجه داشته باشید.

 

پیانو

تکنسین ها از یک کاغذ سنباده سبک یا ابزار سوهان چکشی استفاده می کنند تا شیارهای چکش ها را تا زمانی که همگی صاف و همسطح شوند از آن استفاده میکنند. برای داشتن لحن روشن‌تر، تکنسین چکش را به گونه‌ای سمباده می‌زند تا سر صاف‌تری داشته باشد و این عمل در لحن ساز بسیار تاثیر گذار است. برای داشتن لحن ملایم تر، چکش به شکل بیضی نوک تیز تری سابیده می شود. کار بعدی که تکنسین انجام می دهد این است که مطمئن شود چکش ها به درستی روی رشته ها قرار گرفته اند و متعادل هستند و این کار ها مجموعی از کار های تکنسین ها بر روی یک ساز است.

استفاده از ابزار سوزن

هرچه یک چکش پیانو محکم تر باشد، صدای آن روشن تر خواهد بود و با کیفیت بالا تر. این ویژگی مشترک بسیاری از سازهای چینی و ژاپنی است. اینجاست که استفاده از ابزار سوزن کمک زیادی می کند و میتواند به این قضیه بسیار کمک بکند. پس از تست صدا، ممکن است موردی باشد که نیاز به سوزن زدن چکش باشد. اغلب توصیه نمی شود که در ابتدا سوزن زدن را انجام دهید، به خصوص اگر چکش ها به درستی آماده نشده باشند. پیانو همچنین قبل از اجرای هر صدایی نیاز به کوک اولیه دارد و باید اول از هر چیزی تنظیم بشود. زدن چکش در مکان های مختلف با سوزن در واقع مواد نمدی را نرم می کند که به کاهش روشنایی تون کمک می کند.

تکنسین‌ها معمولاً بالای چکش می‌کوبند، زیرا این قسمتی است که با ریسمان تماس پیدا می‌کند. وقتی سوزن به داخل چکش می رود، مواد نمدی شروع به پخش شدن به سمت بیرون می کند. این منجر به یک چکش بسیار نرم تر می شود. اکثر ابزارهای سوزن دارای دسته چوب جامد هستند و دارای ۳ سوزن کوتاه تر هستند. این امکان توزیع یکنواخت در کل چکش را فراهم می کند. در صورتی که صدای پیانو خفه باشد، تکنسین می خواهد چکش ها را سمباده بزند یا لاک بیشتری به چکش ها اضافه کند.

آهن چکشی

آهن چکشی برای روشن کردن تن تکنیک دیگری که تکنسین های پیانو از آن استفاده می کنند، ترکیبی از چکش مرطوب و گرما است که باعث میشود تن را روشن تر بکند. اغلب به عنوان آهن چکشی از آن یاد می شود، می توانید از این ابزار برای روشن تر کردن تن استفاده کنید و بسیار این ابزار کارآمد است. آهن به شکل چکش‌ها شکل می‌گیرد تا بتواند مقدار یکنواخت گرما را روی نمد پخش کند. تکنسین ها معمولاً چکش ها را با یک بطری آب کوچک می پاشند تا ابتدا آنها را مرطوب کنند. هنگامی که از آهن چکشی استفاده می کنند، بخار ایجاد می کند که به نمد اجازه می دهد بدون از دست دادن شکل گرد خود منبسط شود و این بسیار جالب و منحصر به فرد است. با رعایت موارد باعث تقویت نوازندگی پیانو می شوید.

دلایل دیگر خفگی صدای پیانو

دلایل دیگری هم هست که ممکن است باعث خفه شدن صدای پیانوی شما بشود در حالی که صداگذاری رایج‌ترین دلیلی است که پیانو خفه می‌شود، چیزهای دیگری نیز وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند که می‌توانند باعث شوند که صدای آن به این شکل باشد. بارزترین آنها بسته بودن درب ساز است که زیاد به آن توجه نمی‌شود. این بر هر دو سبک پیانو تأثیر می گذارد، اگرچه پیانوهای ایستاده بیشتر از این آسیب می بینند. به سادگی باز کردن درب باعث می شود صدا آزادانه به بیرون منتقل شود و پیانو آسیب نبیند.

حتی تا کردن پایه موسیقی می تواند باعث شود که صدا بهتر به پیانیست برسد و این بسیار مهم است. در مورد شرایطی که درب باز است و هنوز صدای بدی دارد چطور؟ در این صورت، محل قرارگیری پیانو ممکن است بر صدای آن تأثیر بگذارد. پیانوهایی که در اتاق‌هایی با فرش زیاد یا مملو از وسایل دیگر قرار دارند ممکن است خفه به نظر برسند. این به این دلیل است که امواج صوتی توسط همه این موارد جذب می شوند.

هزینه بهبود صدای پیانو چقدر است؟

تکنسین های پیانو برای صدای پیانو بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ دلار هزینه می گیرند. کل این روش تقریباً ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. پیانو همچنین باید به عنوان بخشی از فرآیند کلی صدا کوک شود. جهت مشاوره با کارشناسان گالری بزرگ ما اینجا را کلیک کنید

رطوبت هوا

یکی از شایع‌ترین مواردی که می‌تواند موجب از کوک خارج شدن پیانو شود، تغییرات دما و رطوبت محیط است؛ زیرا افزایش رطوبت هوا می تواند که ساند بورد رطوبت را جذب کند و درنتیجه منبسط شود. انبساط ساند بورد در نتیجه به ایجاد فشار به بریج که انتهای سیم‌های پیانو به آن متصل است منجر می‌شود و موجب بالا بردن کوک سیم‌ها می‌شود. حتما به این نکته توجه کنید، نکته جالب این است که هنگامی که هوای محیط خشک می‌شود، عکس حالت قبل رخ می‌دهد و این‌بار ساند بورد منقبض می‌شود و آزاد‌تر شدن سیم‌ها منجر به کم شدن کوک پیانو می‌شود.

دمای هوا

دمای هوا نیز یکی از عواملی است که بر سیم‌های پیانو تاثیر بسیاری دارد. افزایش و کاهش دما می‌تواند حجم و اندازه جزئی بخش‌های مختلف پیانو را تغییر دهد؛ اما همین تغییرات کوچک هم قابل چشم‌پوشی نیست و موجب خارج شدن کوک و رگلاژ پیانو می‌شود.

چه زمانی می گوییم پیانو کوک است؟

وقتی که اقدام به کوک پیانو می‌کنیم، زمانی می گوییم پیانو کوک است که فرکانس صوت موسیقیایی نت لا در اکتاو میانی ۴۴۰ هرتز باشد؛ زیرا در این فرکانس صدای نت کیفیت و قدرت بیشتری دارد دیگر نیازی به انجام مجدد کوک پیانو وجود ندارد. به طور کلی معمولا فرکانس رایج برای کوک پیانو بین ۴۳۲ تا ۴۴۰ هرتز در نظر گرفته می‌شود و منظور از این فرکانس این است که مثلا در فرکانس ۴۳۵ هرتز با هر ضربه چکش به سیم‌­ها ۴۳۵ بار در ثانیه سیم ارتعاش می‌یابد. برای خرید پیانو هم اکنون اقدام نمایید.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *