۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

کلیدهای پیانو

کلیدهای پیانو از چه ساخته شده اند؟

پیانو یک ساز پیچیده است که از قطعات زیادی تشکیل شده است. بیشترین تعامل نوازندگان با کلید های پیانو می باشد که گرچه قسمت پیچیده ای از ساز نیست ولی تاثیر بسزایی در حس نوازنده و لطافت و زیبایی صدای ساز دارد. دانستن اینکه کلیدهای شما از چه چیزی ساخته شده اند می تواند برای شناسایی زمان نگهداری و تمیز کردن آنها و همچنین تعویض آنها مفید باشد. برای مشاهده قیمت پیانو در انواع مختلف می توانید از خدمات فروشگاه بزرگ پیانو طنین استفاده نمایید.

تاریخچه مختصری از مواد کلید پیانو

اگرچه امروزه، برندهای مختلف ساز می توانند از مواد مختلفی برای ساخت کلیدهای پیانو خود استفاده کنند، در گذشته انتخاب زیادی وجود نداشت. اولین کلیدهای پیانو به طور کامل از چوب ساخته شده بودند، با گذشت زمان و توسعه بیشتر و بیشتر پیانو، آنها شروع به ساخت مواد مختلفی کردند تا از آنها برای پوشش روی کلیدها استفاده کنند.

جنس انواع کلید های پیانو

چوب

اولین پیانو یا همان پیانو فورته ، در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی توسط بارتولومئو کریستوفوری در ایتالیا اختراع شد. هارپسیکورد، نوع دیگری از سازهای کیبورد مربوط به دوره موسیقی رنسانس است، که تقریباً به طور کامل از چوب ساخته شده بود. کلید های پیانو های اولیه از چوب ساخته می شدند و برای ایجاد تقاوت بین کلید های سیاه و سفید از دو نوع چوب استفاده می کردند.

عاج

پس از ساخت کلاویه از جنس چوب، سازندگان به فکر استفاده از عاج فیل در ساخت کلید های پیانو اقتادند و از ترکیبی از عاج فیل به همراه روکش پلاستیک استفاده کردند.
استفاده از عاج فیل در کلاویه های پیانو باعث کشته شدن بسیاری از فیل ها برای استفاده از عاج آن ها شد و ضرر هنگفتی به محیط زیست زد که این امر باعث مخالفت های بین المللی در این مورد شد.
ازطرفی کلید هایی که از عاج ساخته می شود به مرور زمان زرد رنگ شده و آن جلای اولیه را ندارد.

آبنوس

اگرچه کلیدهای سفید از عاج ساخته شده بودند، کلیدهای سیاه پیانو اغلب از چوب آبنوس که از چوب سخت تیره متراکم است ساخته می شدند.
گاهی اوقات از انواع دیگری از چوب های تیره تر، از جمله صنوبر، کاج شکر و چوب باس ساخته می شوند. استفاده از این چوب ها برخلاف عاج، غیرقانونی نیست و هنگام برداشت مستقیماً به هیچ حیوانی آسیب نمی رساند، بنابراین آبنوس هنوز هم تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاستیک

با غیرقانونی شدن عاج، شرکت‌های پیانو شروع به ساخت کلیدهای خود از پلاستیک کردند. این شامل کلیدهای سفید و کلیدهای سیاه می شود. اکنون پلاستیک به مواد معمولی برای ساخت پیانو تبدیل شده است و امروزه تقریباً کلیدهیچ پیانوی جدیدی از عاج ساخته نمی شود. با این حال، برخی از شرکت‌ها از مواد جایگزین استفاده می‌کنند تا کلیدها شبیه عاج به نظر برسند.

جنس کلیدهای پیانو

عاج در مقابل کلیدهای پلاستیکی

پیانیست ها بیان کرده اند که نواختن روی کلیدهای عاج با کلیدهای پلاستیکی متفاوت است.  هر کدام که برای استفاده بهتر است کاملاً ذهنی است، اما آنها هیچ تفاوتی در کیفیت صدا یا آهنگ ساز ندارند.
از کجا بفهمیم کلید های پیانو ما از جنس عاج است یا پلاستیک؟ اولین چیزی که باید بررسی کنید تاریخ ساخت پیانوی شماست. عاج در دهه ۱۹۷۰ در ایالات متحده ممنوع شد و بنابراین اگر پیانوی شما پس از آن ساخته شده باشد، بعید است که با استفاده از عاج ساخته شود.

به همین ترتیب، اگر مربوط به قبل از سال ۱۹۷۰ باشد، این احتمال وجود دارد که کلیدهای عاج داشته باشد، اما نه قطعا. امتیاز اصلی کلیدهای عاج این است که آنها تمایل دارند خطی داشته باشند که در آن ساقه و قسمت بالایی کلید از طریق کلیدهای پایه کلیدهای سیاه به هم میپیوندند. این ساده ترین راه برای تشخیص اینکه آیا کلیدهای شما از عاج ساخته شده است یا خیر است.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد کلیدهای شما از عاج ساخته شده‌اند این است که چون متخلخل هستند، راحت‌تر کثیف می‌شوند و تمیز کردن آنها دشوار است. کلیدهای عاج نیز به مرور زمان زرد می شوند، در حالی که کلیدهای پلاستیکی تنها زمانی رنگ خود را از دست می دهند که در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. برای تمیز کردن پیانو چه اقداماتی باید انجام شود، همراه مقاله پیانو طنین باشید.

کلیدهای پلاستیکی

همانطور که قبلا ذکر شد، پیانوهایی که امروزه ساخته می شوند اغلب از پلاستیک یا یک ماده بدلی از عاج به نام Ivorite ساخته می شوند. کلیدهای پلاستیکی بسیار در دسترس، مقرون به صرفه و بادوام هستند در حالی که کلیدهای عاج ممکن است در طول زمان شکسته و خرد شوند.  اما، ماهیت متخلخل عاج عرق را جذب می کند و به انگشتان شما اجازه می دهد تا با مقاومت بسیار کمی روی کلیدها بچرخند.

جمع بندی پیانو طنین

امروزه، بیشتر افرادی که پیانوی جدیدی می خرند، به جای پیانوی آکوستیک، پیانوی دیجیتالی را انتخاب می کنند. صرف نظر از این، هر نسخه مدرن این ساز به احتمال زیاد دارای کلیدهای پلاستیکی است و اگر پیانوی قدیمی دارید که مدتی قبل از دهه ۱۹۷۰ ساخته شده است، ممکن است دارای کلیدهای عاج باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیانو می توانید مجله پیانو طنین را دنبال نمایید.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *