۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

پدال های پیانو چه می کنند؟

پیانو یکی از شگفت انگیزترین سازهای موجود است که در دنیا وجود دارد. بخشی از سازهای کوبه ای و بخشی زهی، صدا و ریتم منحصر به فردی را به موسیقی هر سبکی اضافه می کند. این یکی از معدود آلات موسیقی است که نیازی به گروه ندارد. پدال‌های سه فوتی که در مرکز پایین پیانو قرار گرفته‌اند، گزینه‌های فنی بیشتری را به صدای پیانو اضافه می‌کنند. در اینجا راهنمایی برای درک هدف هر پدال و نحوه و زمان استفاده صحیح از آنها وجود دارد.بیشتر پیانوها دارای ۳ نوع پدال مختلف هستند، اگرچه برخی از آنها فقط دو پدال دارند. برای کشاهده قیمت پیانو می توانید از پیانو طنین دیدن فرمایید. 

سه مورد رایج ترین پدال ها

  1. پدال نگهدارنده
  2. پدال نرم (یونا کوردا)
  3. پدال سوستنوتو

هر کدام به پیانیست اجازه می دهد تا یک تکنیک صدای منحصر به فرد ایجاد کند که متداول ترین پدال آن پدال است که ما اکنون به آن نگاه خواهیم کردهر پدال کارایی خاصی دارند مثلا با رها کردن پدال ثابت یا متوقف می شود، یا ادامه می یابد و به تدریج از حجم آن کاسته می شود تا زمانی که لرزش ها به طور طبیعی متوقف شوندپدال اصلی در واقع مکانیزمی بود که با دست استفاده می شد و فقط به عنوان یک جلوه ویژه گاه به گاه استفاده می شد.

پدال پیانو

پدال پیانو نگهدارنده

پدال پا با محبوبیت یافتن عملکرد آن اضافه شد و بیشتر در موسیقی دوران رمانتیک نوشته شدSostenuto در واقع به معنای پایدار است و این پدال در واقع بسیار شبیه به پدال ثابت استاما، در حالی که پدال نگهدارنده دمپرها را به طور کامل حذف می کند و برای همه نت ها اعمال می شود، پدال sostenuto فقط نت هایی را حفظ می کند که در حال حاضر با فشار دادن پدال پخش می شوندنت هایی که بعد از این پخش می شوند به طور معمول به صدا در می آینددر بسیاری از پیانوها، پدال سوستنوتو فقط روی نت‌های پایین‌تر کار می‌کند، زیرا در ابتدا به این صورت بودپدال سوستنوتو تا اواخر دهه ۱۸۰۰ اضافه نشد، بنابراین موسیقی‌هایی که قبل از آن زمان نوشته شده بودند، معمولاً حتی به آن نیاز ندارند.

پدال نرم (Una Corda)

پدال سمت چپ، پدال نرم نامیده می شود و به آن پدال una corda نیز می گویند که به معنای یک وتر استهر نت که روی پیانو است، در واقع از سه سیم تشکیل شده است (اگرچه پایین ترین نت ها معمولاً دو سیم و گاهی فقط یک سیم هستند)هنگامی که یک نت نواخته می شود باعث می شود که چکش به این سیم ها برخورد کند و سپس صدا ایجاد می شوداما پدال نرم باعث می‌شود که چکش‌ها به سمت راست حرکت کنند و فقط به دو سیم از سه سیم و گاهی فقط یک سیم ضربه بزنند که نام una corda (یک وتر یا یک سیم) از آن گرفته شده استاین باعث می‌شود هر نت‌هایی که در حین فشردن آن پدال پخش می‌شوند، آرام‌تر و با صدایی بی‌صدا پخش شوند.

پدال تمرین

پدال تمرین چندان رایج نیست، اما هنوز در برخی از پیانوها یافت می شود ولی بسیار کمپدال‌ها را تمرین کنید، وقتی به سمت پایین فشار داده می‌شوند، یک ریل صدا خفه‌کن بین چکش‌ها و سیم‌ها قرار می‌گیرد که باعث می‌شود پیانو حتی ساکت‌تر از هنگام استفاده از پدال نرم شودمعمولاً می توان آن را با فشار دادن به سمت پایین و به پهلو در جای خود قفل کرد.به این ترتیب می توانید پیانو بزنید و اگر شب است یا در مجاورت دیگران زندگی می کنید، مزاحم دیگران نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیانو با فروشگاه پیانوطنین تماس بگیرید.

نحوه استفاده از پدال پیانو

هنگامی که به درستی استفاده می شود، عملکرد این پدال های پیانو فرصت هایی را برای تنوع گسترده ای از پویایی در موسیقی باز می کندپدال‌های sostenuto و نرم توسط آهنگساز برای اهداف بسیار خاصی مشخص می‌شوند و فشار دادن و رها کردن آنها تنها تکنیک مورد نیاز است. چهار تکنیک متداول وجود دارد که روی پدال نگهدارنده تکامل یافته است که بیشتر پیانیست‌های پیشرفته به دنبال آن هستند که عبارتند از:

  • رکاب زدن لگاتو
  • نیمه رکاب زدن
  • رکاب زدن مقدماتی
  • پدال زدن همزمان

بیایید هر یک را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

نیمه رکاب زدن

نوع دیگری از رکاب زدن، نیمه پدال زدن است که زمانی است که شما تا حدی پدال را فشار دهید در حالی که کلید هنوز فشرده استاستفاده از پدال نگهدارنده لزومی ندارد که یک وضعیت همه یا هیچ باشد و فشار دادن آن تا نیمه به شما امکان می دهد میزان پایداری مورد نظر خود را آزمایش کنید.

رکاب زدن مقدماتی

پدال زدن مقدماتی زمانی است که قبل از نواختن هر نت یا آکوردی، پدال را فشار دهید.

نحوه خواندن نماد پدال

خوشبختانه، آهنگسازان یک سیستم نسبتاً ساده برای استفاده از پدال در موسیقی نوشتاری ایجاد کرده‌اند. از آنجایی که پدال پایدار رایج ترین است، Ped.‎ برای توجه به زمان فشار دادن پدال ثابت و برای توجه به زمان رها کردن آن استفاده می شود.

سوست Ped.‎

برای توجه به زمان فشار دادن پدال sostenuto استفاده می شود و در اینجا برای نشان دادن آزاد شدن آن استفاده می شود.

Una corda

با فشار دادن پدال نرم سیگنال می دهد و tre corda سیگنال آزاد شدن آن را می دهد.

Tre corda

در اصل به معنای بازگشت به سه آکورد است.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *