۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

بررسی پیانو پرزینا از دیدگاه Piano Buyer

پیانو پرزینا از دیدگاه متخصصان در پیانو بایر (PIANO BUYER)

پیانو پرزینا از دیدگاه متخصصان در پیانو بایر (PIANO BUYER)

به عنوان پيانيستي که رپرتواري از جَز و کلاسيک را اجرا مي‌کند به دنبال پيانويي بودم که صداي آن براي اجراي هر دو سَبک مناسب باشد. چرا که اغلب اوقات پيانويي که براي اجراي يک سَبک خاص بسيار خوش صدا و عالي جواب مي‌دهد نمي‌تواند در سبک ديگري پيانيست را راضي کند.

مثلا ممکن است پيانو براي اجراي يک اينترمزوي باشکوه از برامس صدايي کاملا جادويي داشته باشد ولي وقتي ميخواهيد تنظيمي سريع از بيل اوانز را بر روي آن اجرا کنيد کاملا نا اميد مي‌شويد. گاهي اوقات به نظر مي‌رسد سازندگان به هنگام طراحي و صداسازي (voicing) پيانوها بين دو صداي گرم و قدرتمند و يا صداي شفاف و واضح يکي را انتخاب مي‌کنند. از سوي ديگر امروزه پيانيست‌ها عموما با رپرتوار وسيعي از سبک هاي متفاوت سروکار دارند. رپرتواري که از پرلودهاي باخ گرفته تا سونات هاي پروکيفف را در خود جاي مي‌دهد. من هميشه معتقد بودم براي ايجاد سونوريته‌ي مناسب هر سبک، به دو يا چند پيانو نياز است. به همين دليل وقتي با پيانوهاي پرزينا آشنا شدم بسيار شگفت زده شدم. برندي که قبل از اين براي من ناشناخته بود و به نظر مي‌‌رسيد بتواند نياز من به سازي با قابليتهاي مختلف را برآورده کند.

کمپاني گبر.پرزينا (‌برادران پرزينا) درسال ۱۸۷۱ در شهر Schwerin آلمان تاسيس شد و تا زمان جنگ جهاني اول يکي از توليد کنندگان قدرتمند پيانو محسوب مي‌شد. البته توليد اين شرکت تا جنگ جهاني دوم نيز ادامه داشت ولي وضعيت مالي آن رو به افول گذاشت. پس از جنگ جهاني دوم به عنوان بخشي از يک گروه اقتصادي دولتي در آمد ولي پس از تجزيه‌ي آلمان در سال ۱۹۹۰ اين شرکت به مالکيت خصوصي آقاي Ron G. Bol (فردي هلندي که موسس شرکت Bol Pianos است) در آمد و نهايتا شراکت او با شرکت Sun Qiang چيني موجب شد تا کارخانه‌ي پرزينا از آلمان به چين منتقل شود. در سال ۲۰۰۳ شرکت پرزينا کارخانه‌ي خود را در شهر Yantai چين افتتاح کرد. اين کمپاني ادعا مي‌کند که طراحي کاملا اصيل آلماني را در پيانوهاي خود مورد استفاده قرار مي‌دهد و بسياري از قطعات و قسمتهاي چوبي پيانو را به صورت اوريجينال از اروپا به چين منتقل و در آنجا مونتاژ مي‌کند.

عصر يک روز با باب روزنتال در  گالري فروش پيانوي او در دالاس تگزاس که نمايندگي فروش پيانوهاي پرزينا بود قرار گذاشتيم تا چند مدل از پيانوهاي پرزينا را امتحان کنيم: مدل گرند GBT-187، گرند GBT-152 و مدل ديواري GP-129 .

در ابتدا به سراغ گرند GBT-187 رفتم. پيانويي که بدون نواختن هم مي توان کيفيتش را احساس کرد. طرح دو رنگ اين پيانو که ترکيبي از مشکي آبنوسي براق  و بوبينگا ( طرحي نفيس به رنگ قرمز قهوه‌اي )‌ بسيار چشم نواز است. طرح ساده‌ي (تک رنگ) اين پيانو با همين طول (‌۱۸۷ سانتيمتر)‌ در قالب مدل GBT-187 به فروش مي‌رسد. کار را با نواختن يک آلماند از باخ شروع کردم و بلافاصله شفافيت و زنده بودن صدا در بخش مياني ساز توجه من جلب را کرد. در عين حال گرمي و اصالت صداي اين پيانو بسيار شبيه به پيانوهاي دست ساز و بسيار گرانقيمت آلماني است. شايد اگر پيش از نواختن، از طول ساز خبر نداشتم فکر مي‌کردم که طول اين ساز حداقل بايد حدود  ۷ فوت (‌ ۲۱۳ سانتيمتر) باشد تا بتواند چنين رزونانسي ايجاد کنند. جالب اين‌جاست که هر سه مدلي که من امتحان کردم نسبت به مدلهاي هم رده و هم اندازه، از صدا و رزونانس غني تري برخوردار بودند. ممکن هست اين موضوع به دليل استفاده‌ از صفحه‌ي صداي شناور در اين پيانوها باشد. در اين طرح، صفحه‌ي صدا در برخي از قسمتها به لبه‌ي دروني ساز متصل نيست و در نتيجه آزادانه تر ارتعاش مي‌کند و رزونانس قوي تري ايجاد مي‌کند. از سوي ديگر پرزينا ادعا مي کند که تحدب صفحه‌ي صدا را در پيانوهاي خود به شکل معکوس ايجاد مي‌کند تا با گذشت زمان شکل صفحه بهتر حفظ شود.

يکي از مشکلاتي که به هنگام نواختن موسيقي جَز وجود دارد اين است که در اين موسيقي عموما پيانو همراه با درامز و باس و در کلوپ‌ها و محيط هاي شلوغ مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در چنين شرايطي بهتر است تا صداي پيانو کمي روشن تر باشد تا از ميان حجم بالاي صدا در ناحيه ي بم و متوسط به خوبي شنيده شود. به همين دليل است که پيانيست هاي جَز عموما ساز ياماها را انتخاب مي‌کنند. حال اگر بخواهيم با اين پيانو قطعه اي نرم تر نظير جَزبالاد  و يا lieder شوبرت را اجرا کنيم، صداي شفاف و روشن آن کاملا زننده و آزاردهنده مي‌شود. ساز پرزينا بر خلاف ساير سازها، صدايي بسيار متوازن دارد که براي اجراي طيف متنوعي از سبکهاي موسيقي مناسب است. صداي زير پيانو (‌کلاويه‌هاي سمت راست)‌ بدون اين‌که خيلي روشن باشد، زنگ بسيار شيريني دارد که براي نواختن قطعات جز استاندارد بسيار مناسب است. صداي نتهاي باس در اکتاو اول بسيار پر و زنده است ولي در اکتاو دوم کمي ضعيف يه نظر مي‌رسد. به نظر من ضعيف ترين قسمت ساز GBT-187 همين اکتاو است. اکشن پيانو بسيار خوشدست و کاملا شبيه به اکشن پيانوهاي گرانقيمت است. تقريبا توانستم هر صدايي را با هر شدتي که دوست داشتم بدون زحمت و تلاش ايجاد کنم که براي پيانويي در اين محدوده‌ي قيمت بسيار فوق‌العاده است. سرعت تکرار نت ها بسيار عالي و پدال ها کاملا نرم عمل مي‌کردند.

 

قيمت سه مدل پيانوي پرزينا (‌به رنگ مشکي براق)

مدل طول/ارتفاع (سانتيمتر) قيمت پيشنهادي سازنده(دلار) حداکقر قيمت پيشنهادي (دلار)*
GP-129 ۱۲۹ ۱۱,۱۳۰ ۹,۳۸۰
GBT-152 ۱۵۲ ۲۰,۵۲۰ ۱۴,۸۸۰
GBT-187 ۱۸۷ ۳۲,۵۲۰ ۱۸,۸۷۰

بعد از امتحان اولين پيانو به سراغ مدل بيبي‌گرند GBT-152 رفتم. با تجربه‌اي که تا به آن روز داشتم، پيانوهاي گرند با طول کم عموما به خاطر ظاهرشان خريداري مي‌شوند. صداي اين پيانوها در مقايسه با پيانوهاي ديواري با کيفيت تفاوت چنداني ندارد و تنها توجيه خريدار براي هزينه‌ي اضافي، ظاهر بهتر ساز است. صداي قسمت باس در اغلب اين پيانو ها به دليل کوتاه بودن طول سيم ها توخالي و ضعيف به نظر مي‌رسد و صداي بخش زير به دليل ضعف ساختاري ساز، بالاجبار خيلي روشن است که به مرور  تيز تر و شکننده تر هم مي‌شود. هيچ يک از اين نواقص در مدل GBT-152 وجود ندارد و صدايي بسيار با کيفيت دارد. کيفيت صدا در تمامي اکتاوها کاملا يکدست است و حرکت بين اکتاوها بسيار نرم و بدون هر گونه ناهمواري در صدا انجام مي‌شود. در واقع با وجود کاهش طول،‌کيفيت صداي اين پيانو تقريبا مشابه مدل GBT-187 است.صداي باس بسيار پر و غني است و به خوبي صداي اکتاوهاي ديگر را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد. بخش زير شفاف و روشن است ولي از نظر شفافيت به مدل GBT-187 نمي‌رسد. بخش مياني ساز رزونانس خوبي دارد و هيچ نقطه ي مرده‌اي ندارد.

آخرين مدلي که امتحان کردم مدل GP-129 بود و اون رو با سازهاي هم رده (‌از نظر قيمت) از سازندگان معتبري نظير ياماها و کاوايي مقايسه کردم. اولين چيزي که من را کاملا شوکه کرد صداي باس بسيار گرم و پر حجم اين ساز بود که با هيچ يک از مدلهاي رقيب قابل مقايسه نبود. باز هم به نظر ميرسد استفاده از تکنولوژي صفحه صداي شناور در اين پيانو سهم بسياري در بهبود صداي باس داشته باشد. اين کيفيت صداي باس به راحتي مي‌ تواند پاسخگوي رپرتوار سنگين دوره‌ي رمانتيک، نظير آثار راخمانينف و ليست باشد. کيفيت صداي محدوده‌ي مياني و زير ساز تقريبا مشابه با کيفيت GBT-152 بود و به همين دليل من توانستم به راحتي قطعات متنوعي را از سبک هاي مختلف بر روي اين پيانو اجرا کنم. وقتي قطعاتي از باخ، برامس و الينگتون ميزدم احساس مي کردم در خانه‌ي خودم هستم و با پيانوي گرانقيمت خودم ساز مي‌زنم. با اين که اکشن پيانوهاي ديواري از نظر عملکرد و کيفيت پايينتر از اکشن پيانوهاي گرند است،‌ اکشن GP-129 کاملا يکدست و خوش‌نواخت هست و به نظر من براي يک پيانوي ديواري در اين محدوده‌ي قيمت بسيار خوب است.

در اينجا بايد بگويم  که هر سه پيانو از کيفيت ساخت و مونتاژ و آماده سازي بسيار خوبي برخوردار بودند. ميزان اهميت سازندگان به آماده سازي پيانو  در کارخانه (‌منظور نويسنده صداسازي و رگلاژهاي نهايي پيش از بسته بندي و حمل است) متفاوت است. متاسفانه برخي از برندهاي بسيار معتبر نيز نسبت به اين موضوع اهمال ميکنند و فروشنده يا خريدار مجبور است پيش از استفاده نسبت به رفع برخي از مشکلات فني کوچک اقدام کند. همين موضوع باعث مي‌شود که خريدار  ديد بدي نسبت به پيانو  پيدا کند. بنابراين اغلب فروشندگان پيش از فروش ساز نسبت به رفع اين مشکلات اقدام مي‌کنند. البته با توجه به اين که من به پيانوهاي آکبند پرزينا دسترسي نداشتم نمي‌توانستم بدانم که فروشنده چه اقداماتي را براي آماده سازي اين سه ساز انجام داده بود و براي قضاوت عادلانه‌تر بايد سازهايي که بلافاصله پس از حمل از کارخانه‌ي پرزينا از بسته بند‌ي خارج مي‌شوند را نيز مورد بررسي قرار داد.

در مجموع اولين برخورد من با پيانوهاي پرزينا، ذهنيت بسيار خوبي براي من به همراه داشت. پيانوهايي که علاوه بر داشتن استحکام و توازن بسيار خوب در تمامي اکتاو ها، از صدايي فوق‌العاده به‌ويژه در بخش باس برخوردار بودند. طراحي منحصر به فرد، رنگ آميزي جالب بدنه و قابليت اجراي سبک ها‌ي مختلف، بازخورد بسيار خوبي از اين برند ايجاد مي‌کند و دو مدل از سه مدلي که مورد بررسي ما قرار گرفت نسبت به سازهاي همرده از برندهاي پرقدرت ژاپني خود  قيمت کمتري دارند. با توجه به کيفيت خوب اين دو مدل گرند کوچک و متوسط ،بسيار مشتاقم که در آينده شاهد توليد گرندهايي با طول بيشتر از اين سازنده باشيم.

 

درباره‌ي نويسنده‌:

دکتر برنت واتکينز در سن آنتونيوي تگزاس زندگي مي‌کند و هر سال بيش از  ۲۰۰کنسرت برگزار مي‌کند. او فوق ليسانس و دکتراي خود را از دانشگاه تگزاس دريافت کرده است. براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد وي مي توانيد به وب سايت شخصي اين هنرمند مراجعه نماييد.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *