۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

تعمیر پیانو

تعمیر پیانو

تعمیر پیانوی آکوستیک

اگر پیانو آکوستیک دارید، حتماً دیده اید که بعد از گذر زمان  یکی از کلیدهای شما شروع به چسبیدن می کند. این یکی از ناامیدکننده‌ترین چیزها در مورد داشتن پیانو است، و اگرچه زیاد این اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه در آب و هوای گرم یا مرطوب زندگی کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. در این مقاله خواهیم فهمید که چرا کلیدهای پیانو می چسبند، چگونه خودتان کلیدهای پیانو گیر کرده را تعمیر کنید. در درجه اول، کلیدهای پیانو در نتیجه افزایش رطوبت می چسبند. پیانو قطعه ای پیچیده از ماشین آلات است و از هزاران و هزاران قطعه متحرک که بیشتر از چوب ساخته شده است، تشکیل شده است. با تغییر رطوبت، چوب منبسط و منقبض می شود و این می تواند باعث چسبندگی یا سستی کلیدها شود. با این حال، دلایل زیادی برای چسبیدن کلیدهای پیانو وجود دارد.

تعمیر پیانو دیجیتال

آیا باید یک تکنسین پیانو استخدام کنید؟ من می دانم که پرداختن به مسائل مکانیکی در مورد پیانو دیجیتال می تواند کمی ترسناک باشد. با تمام تمرین و اجرای پیانیست‌های تازه‌کار و حتی حرفه‌ای، این قابل درک است. گاهی اوقات ما به عنوان نوازنده پیانو دیجیتال کمی مضطرب می شویم زیرا فکر می کنیم مشکلی وحشتناک با ساز پیش آمده است. شاید یک روز خیلی محکم با کلیدها کار می کردیم، یا نسبت به دمای اتاق بی توجه بودیم. با چسبناک شدن کلید که معمولاً یک مشکل کوچک است،  می توانید راحت از پس آن بر بیایید. در واقع، شما که پیانیست هستید، بیشتر اوقات می توانید خودتان آن را تعمیر کنید. وقتی واقعاً نمی دانید چه خبر است، وقت آن است که یک تکنسین پیانو را استخدام کنید تا کار را برای شما انجام دهد. نکته مهم این است که تیونرها و تکنسین های پیانو معمولاً یکی هستند.

ایده بدی است که پیانوی خود را کاملاً از هم جدا کنید و با چکش‌ها و مکانیسم‌ها شروع کنید. این نوع کار به انواع ابزارها و پیچ های مناسب و مراقبت ملایم نیاز دارد تا هیچ چیز خراب نشود. اینجاست که یک تکنسین واقعا می تواند مفید باشد.

چرا کلیدهای پیانو می چسبند؟

من دو دلیل بسیار رایج برای چسبیدن کلید پیانو شناسایی کرده‌ام. همانطور که در بالا گفتیم رطوبت باعث تورم کلیدها می شود. من قبلاً به این موضوع اشاره کرده ام، اما این شایع ترین دلیلی است که کلیدهای پیانو دیجیتال می چسبند و تقریباً هر تابستان آن را تجربه می کنید. در حالی که اگر شما، در جای گرم زندگی نمی‌کنید، جایی که تابستان‌های خیلی مرطوب یا گرمی ندارید، به نظر می‌رسد پیانوی شما به رطوبت کاملاً حساس است و چند کلید عمدتاً در انتهای انتهایی کیبورد وجود دارد که متورم می‌شوند و منبسط می‌شوند. با این حال، اگر در آب و هوای بسیار مرطوب هستید، متوجه خواهید شد که این یک مشکل است. همانطور که گفته شد چوب با رطوبت منبسط و منقبض می شود و رطوبت و دمای بالاتر می تواند باعث گشاد شدن کلیدهای پیانو شما شود. در ادامه مقاله به نحوه رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

می دانم، می فهمم. شما آنقدر مشغول تمرین هستید که وقت استراحت برای خوردن ناهار ندارید، بنابراین پشت صفحه کلید غذا می خورید. با جدیت تمام، این فقط یک مثال است. خرده ها و سایر اجسام خارجی می توانند بین کلیدها بیفتند و داخل آن فرو بروند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است متوجه شوید که کلیدهای شما می‌چسبند، زیرا کلید در تلاش برای عبور از شی گیر کرده با مقاومت مواجه می‌شود. اگر بچه دارید و پیانوی خود را باز نگه می دارید، ممکن است متوجه شوید که آنها سعی می کنند چیزهایی مانند سکه را بین کلیدها فرو کنند. اگر یکی به آنجا بیاید، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. با این حال، این یک راه حل آسان واقعی است که در ادامه مقاله به آن خواهم پرداخت. آیا می دانید چرا کلیدهای پیانو یفید و سیاه هستند؟

حذف اشیاء و زباله از پیانو

مشکل رایج دیگری که به ویژه در مورد پیانوهای قدیمی با آن مواجه شده ام، اشیاء و زباله های داخل ساز است.

تعمیر کلید پیانو

اشیاء ها

گیره، کاغذ، سکه، مداد و حتی نت موسیقی هستند! افتادن اشیا در پیانو بسیار آسان است. تمرین پیانو در مدارس و آموزشگاه ها به دلیل استفاده مکرر به احتمال زیاد این مشکل را خواهند داشت. وقتی تخته پیانو بالا می رود، متوجه شکاف کوچکی در آنجا خواهید شد. ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما مطمئناً به اندازه کافی پهن است که اجسام در هر اندازه در آن قرار بگیرند. برای تمیز کردن پیانو کافی است تخته سقوط را به آرامی بالا بیاورید و آن را از جای خود تکان دهید. مواظب باشید که هنگام برداشتن ابزار، کلیدها یا کناره‌های آن ضربه نخورید. فوراً می‌توانید هر چیزی را که در عملکرد ساز افتاده است ببینید. اولین کاری که من انجام می دهم این است که یک پارچه خشک برداشته و تمام گرد و غبار را پاک کنم.

اگر می‌خواهید، یک جاروبرقی کوچک دستی برای پرزهایی که ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشند، مفید است. سایر اشیاء محل ممکن است به پایین سر خورده باشند در واقع زیر کلیدهایی هستند که پین ​​های ریل در آن قرار دارند. در این مورد همچنین در نظر بگیرید که لغزش کلید را بردارید و با چراغ قوه به زیر آن نگاه کنید. اگر یکی از مشکلاتی را که در بالا ذکر کردم را تجربه کنید، البته می‌توانید خودتان آن‌ها را برطرف کنید، و من به شما یاد خواهم داد که چگونه.

با این حال، مشکلات دیگری وجود دارد که می‌تواند باعث چسبیدن کلید پیانو شود، مانند بوش‌های محکم (پین‌های فلزی واقع در داخل پیانو که از کلید عبور می‌کنند و آن را در جای خود نگه می‌دارند) یا مشکلات در گرفتن کلید به گیره کلید (تکه چوب که در زیر کلیدها قرار دارد). این همان چیزی است که برای آن به یک تکنسین نیاز دارید. در غیر این صورت شما خطر آسیب رساندن به ابزار خود را دارید.

کلیدهای متورم پیانو

به دلیل رطوبت کلیدهای پیانو متورم میشوند. بهترین راه برای رفع این مشکل شناسایی کلید متخلف است. آن را به همراه کلید کنار آن فشار دهید. برای جدا کردن کلید از یک پیچ گوشتی کوچک با نوک نازک استفاده کنید. این باید فضای کافی بین کلیدها ایجاد کند و از چسبیدن آن جلوگیری کند. اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید، ممکن است مجبور شوید این کار را هر چند وقت یکبار انجام دهید، زیرا متاسفانه هیچ مانعی برای گسترش کلیدها به خودی جود ندارد. وقتی این کار را می کنید باید مهربان باشید. اگر بی احتیاطی کنید، خطر آسیب رساندن به کلیدها را دارید.

اگر مشکلات دائمی با رطوبت دارید، ممکن است ارزش بررسی آن را داشته باشد. مواردی که زیر کلیدها گیر کرده اند. این ساده ترین راه حل در اینجا است. با این حال، به کمی شجاعت نیاز دارد زیرا شامل برداشتن کلیدهای پیانو برای قرار گرفتن زیر آنها است.

اگر در انجام این کار راحت نیستید (که من کاملاً درک می کنم) باید با تکنسین خود تماس بگیرید. پیانوهای قائم معمولاً به راحتی از هم جدا می شوند. بخش مستطیلی بزرگی از چوب پشت میز موسیقی و تخته ای که کلیدها را می پوشاند وجود دارد. به طور کلی بخش مستطیلی بزرگ توسط گیره ها در دو طرف نگه داشته می شود و به راحتی جدا می شود. تعداد کلیدهای پیانو 88 عدد است، چرا؟

تخته سقوط فقط باید بلند شود زیرا بخش مستطیلی بزرگ معمولاً آن را در جای خود نگه می دارد. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلید را به آرامی بچرخانید و آن را از جای خود خارج کنید. می‌خواهید چند کلید را بردارید تا ببینید زیر آن چیست. یک جاروبرقی بردارید یا با دستان خود هر چیزی را که در آنجا قرار داده شده است بردارید. وقتی کارتان تمام شد، به سادگی دوباره سرهم کنید. کلیدها معمولا دارای اعدادی هستند که به شما می‌گویند کجا آنها را قرار دهید. اگر این اصلاحات کار نکرد، باید با یک تکنسین تماس بگیرید، مبادا خطر آسیب رساندن به ابزار خود را داشته باشید.

تعمیر کلید پیانو چقدر هزینه دارد؟

اگر تا اینجا پیش رفته اید، راه حل های قبلی را امتحان کرده اید و متاسفانه هنوز یک کلید گیر کرده اید. در حال حاضر، حتی اگر به یک فناوری نیاز دارید، این هنوز یک راه حل نسبتاً آسان برای آنها است و آنها نباید برای بررسی آن هزینه زیادی از شما دریافت کنند.

توصیه می‌کنم منتظر تنظیم بعدی خود باشید، اگر می‌توانید کلید گیر را برای مدت کوتاهی تحمل کنید، زیرا می‌دانم که اگر تکنسین من قبلاً در خانه من بود، حتی برای تعمیر آن هزینه‌ای دریافت نمی‌کرد. با این حال، اگر به ویژه برای تعمیر یک کلید گیر کرده با فناوری تماس می‌گیرید، از شما انتظار دارم حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار برای تعمیر کلید بپردازید. آنها می توانند به شما بگویند که چگونه گیر کرده است، چرا گیر کرده است و چگونه مطمئن شوید که در آینده گیر نمی کند. هنگامی که تکنسین شما در خانه شما است ارزش این را دارد که فقط از آنها بخواهید که به هر مشکل دیگری در مورد پیانو نگاهی بیندازند. از آنها بپرسید که آیا این اقدام نیاز به تنظیم دارد یا خیر، آیا مسائل دیگری وجود دارد که ممکن است در آینده کلید خوردن را تشدید کند. به این ترتیب می توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

چگونه کلیدهای پیانو را تمیز می کنید؟

یکی از مهمترین بخش های نگهداری از پیانو، تمیز نگه داشتن آن است. همانطور که قبلاً اشاره کردم، اگر ناهار خود را با پیانو می خورید، و خرده ها یا مواد غذایی را روی کلیدها می ریزید، احتمال اینکه با کلید چسباندن و مسائل دیگر مواجه شوید، بیشتر می شود. اکثر کلیدهای پیانو امروزه از چوب با پوشش پلاستیکی ساخته می شوند. این کار تمیز کردن آنها را بسیار آسان می کند. اگر پیانوی بسیار قدیمی دارید ممکن است کلیدهای عاج داشته باشد. تمیز کردن آنها کمی دشوارتر است و از زرد شدن رنج می برند. با این حال، امروزه پیانوهای عاج بسیار کمیاب هستند. فرآیند تمیز کردن اساساً یکسان است.

یک پارچه ملایم مرطوب (خیس نیست؛ آب پیانوی شما را خراب می کند) و کمی صابون، تمام چیزی است که نیاز دارید. دیوانه نشو؛ مقدار کمی کافی خواهد بود هر کلید را جداگانه تمیز کنید و با پارچه دیگری خشک کنید. این نوع تعمیر و نگهداری پیشگیرانه برای اطمینان از اینکه پیانوی شما در سال های آینده در بهترین حالت قرار دارد، کمک زیادی می کند.

پین های ریل کثیف

روان کننده هر چه پیانو بیشتر نواخته شود به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد. یکی از مسائلی که اغلب نادیده گرفته می شود و باعث کاهش سرعت عمل می شود و در برخی موارد باعث چسبیدن کلید می شود، پین کثیف ریل است. کلیدها روی پین ریل جلو قرار می گیرند که یک بوش نیز روی آن قرار دارد. با گذشت زمان آن پین شروع به زنگ زدگی می کند، بنابراین ابتدا آن را بررسی کنید. اگر زنگ زده است آن را با یک پارچه نرم تمیز کنید، مطمئن شوید که هر گونه زباله را پاک کنید. فقط انجام این کار بلافاصله کلیدهای شما را آزاد می کند تا به راحتی پین را بالا و پایین کنید. همچنین مطمئن شوید که پین‌های ریل تعادل را که در عقب‌تر روی هر بخش چوبی کلید پیانو قرار دارند، ذعایت میکنند.

پس از تمیز کردن پین های ریل، نوبت به روغن کاری پین ها می رسد. همه نوع روان کننده وجود دارد، اما من شخصا از Protek استفاده می کنم. این یک روان کننده ایمن و بی بو است که به چوب ابزار آسیب نمی رساند که بسیار مهم است. روان کننده نیز ماندگاری بالایی دارد و سریع خشک نمی شود. Protek در بطری نازل پهن عرضه می شود، بنابراین برای نقاطی که دسترسی به آن سخت است، از قطره چکان دارو یا چیزی مشابه آن استفاده می کنم.

رفع لغزش کلید و تعمیر لغزش کلید

لغزش کلید یک قطعه مهم برای بدنه ابزار است. قسمت جلویی کلیدهای پیانو را در خود جای داده و از ورود گرد و غبار و سایر اشیاء به زیر آنها محافظت می کند. در طول تعمیر و نگهداری معمول پیانو یا تکیه دادن به آن کلید، گاهی اوقات ممکن است در برابر کلیدهای سفید گیر کند. وقتی این اتفاق می افتد، شروع به تجربه کلیدهای چسبیده می کنید. گاهی اوقات این می تواند یک کلید باشد، اما من متوجه شده ام که چندین کلید در این مورد می چسبند. از آنجایی که لغزش کلید یک تکه چوب بلند است، در بیشتر موارد تاثیر یکنواخت روی تخته خواهد داشت.

رفع لغزش کلید بسیار آسان است. برای حذف آن، باید دو بلوک کلیدی را که در دو سر لغزش کلید قرار دارند، باز کنید. این پیچ‌ها را می‌توان در زیر پیانو پیدا کرد، بنابراین ممکن است برای دیدن آنها نیاز به چمباتمه زدن داشته باشید. پس از برداشتن بلوک ها، کلید را به آرامی بیرون بیاورید. وقتی آنجا هستید گرد و غبار یا اشیا را بررسی کنید و سپس آن را دوباره نصب کنید. اگر تعجب می کنید، بلوک ها برای نگه داشتن کل صفحه کلید در جای خود وجود دارند تا حرکت نکند. از آنجایی که آنها در هر دو سر لغزش کلید قرار می گیرند، در واقع می تواند چوب را به جلوی قاب کلید شما فشار دهد که باعث می شود کلیدهای چسبنده کند شوند. کلید نصب مجدد موفقیت آمیز این است که مطمئن شوید آن بلوک های کلیدی خیلی محکم به داخل پیچ نشده اند.

تعمیر قطعات چکش شکسته با گذشت زمان

همه چیز شل می شود، کار به جایی نمی رسد، خم می شود و حتی در داخل پیانو شکسته می شود. وقتی نوبت به چسبیدن کلید می رسد، آخرین جایی که نگاه می کنم چکش هاست. اگر تخته پاییز را بردارید، معمولاً می توانید به خوبی به آنچه که این چکش ها انجام می دهند نگاه کنید. شاید به اندازه کافی به سمت سیم حرکت نمیکند، یا شاید آرنج چکشی به طرز ناخوشایندی حرکت می کند. من برخی از پیانوها را نواختم که پیچ‌ها از جای خود خارج شده‌اند و اگر بتوانید به خوبی به لبه چکش و فلنج نگاه کنید، احتمالاً علت مشکلات را مشاهده خواهید کرد.

فلنج ها دارای پین های فلزی هستند و گاهی اوقات ممکن است خیلی سفت یا شل باشند. تشخیص چنین مشکلی دشوار است، اما می‌تواند کل عملکرد آن کلید را تا حدی که بچسبد کند کند. فنرهای خمیده و قطعات چکش خورده نیز از دلایل بالقوه هستند. وقتی صحبت از هر چیزی با چکش یا قطعات واقعاً ظریف پیانو می شود، آن را لمس نمی کنم. شکستن آن قطعات بسیار آسان است و ممکن است بسیار گران شوند. اگر شک دارید چکش ها مشکل دارند، حتماً با تکنسین پیانو تماس بگیرید.

تعمیر پدال پیانو

یک تکنسین می تواند رایج ترین مشکلات پدال پیانو را با تنظیم مکانیسم پدال برطرف کند. مکانیزم پدال در پشت تخته لگد روی یک پیانوی عمودی یا زیر کیبورد روی یک گرند قرار دارد. پدال‌ها معمولاً توسط میله‌های پدال به اهرم‌های افقی متصل می‌شوند که تا بالا می‌روند تا مکانیسم عمل مناسب را فعال کنند. در یک پیانوی بزرگ، میله های پدال به سیستمی که به عنوان تله کار شناخته می شود، متصل می شوند.

پدال دمپر یکی از مهم ترین قسمت های پیانو است و تقریباً همیشه حداقل به تنظیمات جزئی در طول سرویس پیانو معمولی نیاز دارند. گاهی اوقات ممکن است پدال ها نیاز به تنظیم مجدد گسترده تری داشته باشند. یک تکنسین باتجربه می تواند به شما بگوید که برای بازگرداندن پدال پایدار به چه تنظیمات یا تعمیراتی نیاز است. در موارد نادر، پدال دمپر ممکن است بشکند و لبه‌ای ناهموار به جا بگذارد. پدال شکسته یا کل مجموعه پدال ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. در این مورد، با حرفه ای کار کنید که از قطعات معتبر متناسب با مدل و سال پیانوی شما استفاده میکند.

تعمیر کلاویه پیانو

میتوانید برای تعمیر و تعویض کلاویه پیانو، با یک تکنسین‌ در تماس باشید تا بهترین پیشنهاد را به شما بدهد و بتواند مشکلات کلاویه شما را حل کند.

نحوه تنظیم پدال دمپر

میله های پدال معمولاً از موقعیت صحیح خارج می شوند زیرا بازی آزاد بیش از حد وجود دارد. قبل از اینکه میله عمودی بالا بیاید، اهرم افقی و پدال بیش از حد حرکت می کنند. در موارد آزاد بازی شدید، میله به اندازه کافی بالا نمی رود تا به قطعات اکشن اجازه دهد به درستی کار کنند – شما روی پدال دمپر قدم می گذارید، اما نت پایدار نمی ماند. یک تکنسین آموزش دیده میتواند فری پلی را در حدود ۱/۱۶ اینچ تنظیم کند. پس از یک تنظیم مناسب، میله عمودی بسیار کمی حرکت می کند و در طول فرآیند در جای خود باقی می ماند. به خاطر داشته باشید که پدال‌های پیانوی شما برای عملکرد صحیح به مقدار کمی آزادانه نیاز دارند.

سخن پایانی

افکار نهایی تشخیص اکثر آنها واقعا آسان است، اما رسیدگی به همه آنها آسان نیست. وقتی صحبت از سطوح رطوبت به میان می‌آید، قطعاً نصب یک مرطوب‌کننده روی دستگاه را در نظر بگیرید تا باعملکرد آن مطابقت داشته باشد. با وجود قطعات ظریف در داخل، من به شما پیشنهاد نمی کنم سعی کنید آن را به تنهایی برطرف کنید. اگر درک کاملی از نحوه ساخت هر قطعه پیانو برای آن ساز خاص نداشته باشید، احتمالاً آسیب بیشتری وارد خواهید کرد. کاری که می توانید انجام دهید این است که با تیونر پیانو یا تکنسین خود تماس بگیرید و برای تعمیر آن پیشنهادی دریافت کنید. از آنجایی که چسبیدن کلیدهای پیانو یک مشکل نسبتاً رایج است، این مشکل معمولاً حتی برای تکنسین پیانو نیز سریع است (مگر اینکه تمام بخش‌های ساز شما را جایگزین کنند). جهت تعمیر پیانو آکوستیک و تعمیر پپیانو دیجیتال در تهران با فروشگاه طنین مهر در تماس باشید. کارشناسان ما در این گالری آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *