۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

جای مناسب پیانو

راهنمای انتخاب اندازه بهینه پیانو برای اتاق

شما تصمیم به خرید پیانو آکوستیک یا پیانو دیجیتال گرفته‌اید و مشتاقانه منتظر ساعت‌های لذت موسیقی هستید که برای شما و خانواده‌تان به ارمغان می‌آورد. اما پیانوها در اندازه‌ها و شکل‌های بسیار متفاوتی عرضه می‌شوند، بنابراین نمی‌توان فهمید که بهترین پیانو برای خرید کدام است. البته، شما می خواهید که ساز جدیدتان عالی به نظر برسد و بی عیب و نقص باشد. اما قبل از هر چیز اندازه مورد توجه قرار می گیرد: بالاخره پیانو باید از نظر فیزیکی در فضای اختصاص داده شده قرار بگیرد. علاوه بر این، اندازه اتاق – به همراه قرارگیری پیانو در آن و سایر عوامل – بر کیفیت صدا تاثیر می گذارد. خوشبختانه، دستورالعمل‌های ساده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند بهترین پیانو را برای فضای خود تعیین کنید، چه در یک آپارتمان دنج زندگی کنید یا یک خانه مجلل. بیایید حفاری کنیم.

اندازه های پیانو

اندازه‌های پیانوهای گرند از مدل‌های «Baby grand» که می‌توانند به اندازه ۴ ۱/۲ فوت طول داشته باشند، تا مدل‌های «Concert grand» که می‌تواند طول آن ۹ فوت یا بیشتر باشد، متفاوت است. (توجه داشته باشید که طول پیانوی بزرگ از لغزش کلید – تکه چوب جلوی کلیدهای روی صفحه کلید تا انتهای درب اندازه گیری می شود). اندازه‌های عمودی از مدل‌های کوچک «Spinet» (که در دهه‌های قبل محبوب بودند، اما امروزه به ندرت ساخته می‌شوند) تا مدل‌های «کنسول» و «استودیو» بزرگ‌تر که ارتفاعشان تا ۵۲ اینچ یا بیشتر متفاوت است، متغیر است. جالب اینجاست که تقریباً تمام پیانوها چه پیانوهای گرند و چه پیانو تقریباً ۵ فوت عرض دارند. این به دلیل این واقعیت است که همه آنها یک صفحه کلید استاندارد ۸۸ نت ارائه می دهند.

 کدام اندازه پیانو برای من مناسب است؟

نیازی به گفتن نیست که اندازه اتاق یک عامل تعیین کننده اصلی در تصمیم گیری اینکه کدام پیانو برای شما مناسب است است، هرچه اتاق بزرگتر باشد، پیانوی بزرگتری را می تواند در خود جای دهد و به طور کلی، شما باید بزرگترین پیانویی را خریداری کنید که اتاق شما به راحتی اجازه می دهد. به اندازه کافی ساده به نظر می رسد، اما به نظر می رسد که چیزهای بیشتری در آن وجود دارد. برای یک چیز، افزایش سطح صفحه صدا و طول بیشتر سیم‌ها در پیانوهای بزرگتر به انرژی ارتعاشی بیشتری تبدیل می‌شود که باعث افزایش برجستگی می‌شود – به عبارت دیگر، پیانوهای بزرگتر می‌توانند صدای بسیار بلندتری نسبت به پیانوهای کوچکتر داشته باشند. بعد از انتخاب فضا، حتما به فکر طرز نشستن پشت پیانو برای خود باشید.

گفته می‌شود، بیشتر پیانیست‌های غیرحرفه‌ای با سرعت مورد نیاز برای ساختن پروژه پیانوهای بزرگ‌تر به بالاترین پتانسیل خود نمی‌نوازند، بنابراین بعید است هنگام نواختن آرام، یک اتاق بزرگ را با صدا پر کنید.(جالب اینجاست که می توان پیانوهای بزرگتر را نیز آرامتر از پیانوهای کوچکتر نواخت. این به دلیل طول کلید بیشتر است که از کنترل فیزیکی بهتری بر سرعت چکش پشتیبانی می کند. به همین دلیل است که نواختن پیانوی بزرگ کنسرت با صدای کمتر نسبت به یک کودک راحت تر است). همچنین باید در نظر بگیرید که آیا افراد دیگر در اتاق (یا اتاق‌های مجاور) هنگام بازی مزاحم خواهند شد یا خیر.

فضای لازم برای پیانو

انتخاب مناسب

این منجر به مسئله درمان اتاق می شود، اگر مبلمان نرم زیادی در اتاق وجود داشته باشد (مانند مبل یا صندلی راحتی)، فرش روی زمین و یا پرده یا پرده روی دیوارها یا پنجره ها، پیانو بسیار آرام تر خواهد بود. (و صدا مسافت بسیار کوتاه تری را طی می کند) نسبت به زمانی که اتاق دارای کف چوبی سخت با مبلمان، پرده ها یا پرده های کمی برای جذب صدا باشد. یک پیانو گرند ممکن است در چنین اتاقی غلبه کند، در حالی که یک پیانوی عمودی احتمالاً صدای خوبی خواهد داشت.

پیانو بزرگ یا ایستاده

با این اوصاف، نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که پیانوهای بزرگ اغلب زیبایی شناختی دلپذیر تری نسبت به پیانوهای ایستاده دارند. اگر قصد خرید یک گرند را دارید تا یک صندلی عمودی، و اتاق شما فضای مناسبی برای قرار دادن آن دارد، خوب است، اما احتمالاً بهتر است با یک بچه گراند یا یکی از گراندهای کوچکتر، برخلاف مدل بزرگتر دلیل این امر این است، فیزیک انتشار صدا به این قانون منجر می شود که برای سونیک بهینه، طول کل دیوارهای اتاق باید حداقل ده برابر بیشتر از طول پیانو باشد. برای مثال، یک پیانوی گرند کنسرتی ۹ فوتی باید در اتاقی قرار گیرد که ۹۰ فوت یا بیشتر طول دیوار دارد… و تعداد کمی از فضاهای نشیمن این معیارها را برآورده می کنند. بنابراین یک پیانوی بزرگ بسیار بزرگ معمولاً انتخاب خوبی برای یک اتاق نشیمن معمولی نیست.

 ساز بزرگ کنسرت

این یکی از دلایلی است که چرا این سازها را بزرگ “کنسرت” می نامند. آنها واقعاً برای سالن کنسرت طراحی شده اند. صدای آن‌ها تا چند پا به طور کامل پخش نمی‌شود، بنابراین فردی که در این نزدیکی ایستاده (یا کسی که پشت پیانو می‌نشیند و می‌نوازد) ساز را در بهترین حالت خود نمی‌شنود، در حالی که یک مخاطب در ردیف دهم یک سالن بزرگ این کار را می‌شنود. این صرف نظر از اینکه ساز چقدر خوب ساخته شده است، و حتی اگر اتاق مجهز به تمام مواد لازم برای جذب صدا باشد، صادق است.

نکته

گرفتن یک تکه کاغذ طراحی بزرگ و ترسیم طرح کلی از ابعاد پیانویی که قصد خرید آن را دارید می تواند مفید باشد. (ابعادی مانند آنچه در زیر نشان داده شده است به راحتی توسط سازنده یا فروشنده در دسترس است.) حتماً ۲ فوت اضافی به عمق طرح اضافه کنید تا زمانی که نیمکت بیرون کشیده می شود در حین نواختن، مشخص شود. قرار دادن پیانو همانطور که قبلا ذکر شد، پیانوهای عمودی به گونه ای طراحی شده اند که روی دیوار قرار بگیرند. این موقعیت نه تنها صدایی بهینه را ایجاد می کند، بلکه بهترین استفاده را از فضای موجود به خصوص در اتاق های کوچک به شما می دهد. (یک ملاحظات زیبایی‌شناختی نیز وجود دارد، زیرا پشت پیانوهای عمودی به ندرت تمام می‌شوند.)

 زاویه قرار گیری پیانو

از سوی دیگر، پیانوهای گرند زمانی بهترین صدا را دارند که در وسط اتاق هستند یا با زاویه ۴۵ درجه در گوشه ای از اتاق قرار می گیرند. هر طور که آن را در موقعیت خود قرار دهید، باید مطمئن شوید که پیانیست – به خصوص اگر شما باشید! – می‌توانید بقیه اتاق (یا شاید حتی بیرون از پنجره) را به جای رو به دیوار ببینید. همچنین مهم است که از پیانو خود در برابر تغییرات آب و هوایی ناگهانی که می تواند به ساز آسیب برساند محافظت کنید. به عنوان مثال، هرگز نباید پیانو را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. در حالی که قرار گرفتن آن در نزدیکی پنجره ممکن است از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر برسد، گرمای خورشید می تواند به راحتی به آن آسیب برساند. به طور مشابه، نباید آن را در نزدیکی دریچه های هوا قرار داد، زیرا هر گونه تغییر دما بر دستگاه تأثیر می گذارد. برای خرید پیانو می توانید از خدمات فروشگاه پیانو طنین استفاده نمایید.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *