۰۹۱۰۳۴۰۵۵۷۸

Pianotanin@yahoo

پیانو چگونه کار می کند

پیانو چگونه کار می کند؟

امروز، ما به دنبال آن هستیم که عملکرد درونی پیانوی شما را به شما بگوییم و به شما بینشی اولیه در مورد انواع چیزهایی که می توانید پیدا کنید، چگونه از آنها مراقبت کنید و همچنین چگونه می توانید به حفظ پیانو خود کمک کنید بگوییم. در این مقاله به کارکرد پیانو اشاره خواهیم کرد و چنانچه علاقه مند به خرید پیانو بودید، فروشگاه پیانو طنین در خدمت شما می باشد.

 یک پیانو چگونه صدا را تولید می کند؟

اولین چیزی که درک آن بسیار مهم است این است که چگونه یک پیانو واقعاً صدا تولید می کند. آنچه در واقع با زدن کلید پیانو اتفاق می افتد کمی پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید و چیزی است که بسیاری از نوازندگان مبتدی به راحتی از آن چشم پوشی می کنند. همانطور که یک گیتاریست با کندن یا زدن یک سیم گیتار تولید می کند، پیانوها نیز (تا حدی!) ممکن است کمی عجیب به نظر برسد.

کلیدها در پیانو

هر یک از ۸۸ کلید پیانو مجموعه سیم های مخصوص به خود را دارد و همه کلیدها برای نواختن یک نت متفاوت تنظیم شده اند. به همین دلیل است که وقتی چندین کلید را فشار می دهیم، می توانیم شروع به ایجاد آکورد، هارمونی و سایر پدیده های موسیقی کنیم. فشار دادن یک کلید و سپس حرکت چکش به عنوان عمل پیانو شناخته می شود و هنگامی که چکش به سیم مربوطه برخورد می کند، می لرزد. سپس این ارتعاش از طریق سیم عبور می‌کند و به صفحه صوتی بزرگ چوبی می‌رود که صدا را تقویت می‌کند و صدای پیانوی معتبر و گرم را به شما می‌دهد. اکنون که مکانیسم اصلی نحوه تولید صدای پیانو را درک می کنید. بیایید هر قطعه را کمی تجزیه کنیم. جنس کلید های پیانو را می دانید؟

چکش ها

چکش پیانو مکانیزمی است که به سیم پیانو برخورد می کند. فشار دادن کلید باعث افزایش حدود ۴.۵ برابری در انتهای چکش می شود، به این معنی که فشار دادن یک کلید به اندازه ۱ میلی متر به این معنی است که چکش ۴.۵ میلی متر به سمت رشته حرکت می کند. در اصل، این بدان معنی است که ضربه سخت تر به طور کلی صدای بلندتری ایجاد می کند. اینجاست که لمس پیانو وارد عمل می‌شود و دنیایی از امکان را برای پیانیست‌ها باز می‌کند، زیرا می‌توانید هزاران تفاوت ظریف را در هر نت پیانوی خود ایجاد کنید. چکش های پیانو عموماً بیضی شکل هستند و با یک نمد محکم پوشانده شده اند که یک هسته چوبی را احاطه کرده است و به یک قالب سر و یک میله بلند معروف به فلنج و همچنین تعدادی از قطعات پیچیده دیگر متصل می شود تا مطمئن شود که پیانیست دقیقاً آن احساس را دریافت می کند. چکش ها به قدری مهم هستند که حتی انواع مختلف نمد روی سر چکش و انواع چوب های به کار رفته در سر می توانند صداهای کاملا متفاوتی تولید کنند.

نوسازی چکس ها

البته با گذشت زمان، همانطور که چکش ها همچنان به رشته ها ضربه می زنند، ساییدگی و پارگی در آنها ایجاد میشود. به همین دلیل است که ما به طور کلی توصیه می کنیم که چکش های خود را هر چند سال یکبار “بازسازی” کنید. پس از هزاران ضربه در یک سیم، سیم ها شیارهایی در سر چکش ایجاد می کنند. اینها را می توان به راحتی توسط تکنسین پیانو تمیز و سمباده زد و جایگزین کرد تا به پیانوی شما جان تازه ای بدهد. تکنسین ها پیانو ما را می توانند با خیال راحت هر چکش پیانو را جدا کرده و به آن پولیش بسیار مورد نیاز را بدهند. چکش های پیانو نیز در اندازه های مختلف تولید می شوند. به طور کلی متوجه خواهید شد که چکش‌های بزرگ‌تر (باس و تنور) در انتهای پایین ساز و چکش‌های کوچک‌تر (تریبل) در انتهای مخالف یافت می‌شوند. برای تعمیر پیانو این مقاله را مطالعه نمایید.

دمپر پیانو

دمپرها

با برخورد همه این چکش‌ها، بدون مکانیزمی که در جای خود قرار دارد، متوجه خواهید شد که سیم‌های دیگر نیز شروع به ارتعاش می‌کنند، مخصوصاً هنگام نواختن بسیار سریع یا سخت. دمپر مکانیزم پد کوچکی است که با نمد پوشانده شده است که بالای هر سیم پیانو آویزان است. یک دمپر نیز به هر کلید متصل است و مطابق با چکش حرکت می کند. هنگامی که یک کلید فشار داده می شود، دمپر نیز بالا می رود و به سیم اجازه می دهد تا زنگ بزند، هنگامی که کلید آزاد شد، دمپر به سیم باز می گردد و لرزش را متوقف می کند و صدا را قطع می کند.

دمپر یک جزء حیاتی در پیانو شما است، اگر یک دمپر کلید کار نکند، متوجه خواهید شد که نت حتی زمانی که شما نمی خواهید به صدا در می آید، که می تواند ملودی یا صدایی را که می خواهید به طور کامل خراب کنید. همچنین متوجه خواهید شد که دمپرها به پدال ثابت شما (که به آن پدال دمپر، پدال با صدای بلند یا پدال باز نیز گفته می شود) مرتبط هستند. که در پایین این مقاله به آن خواهیم پرداخت. وقتی این پدال فشار داده می‌شود، تمام دمپرهای پیانو بالا می‌آیند و صدایی طولانی‌تر و پژواک در کل پیانو ایجاد می‌کنند.

رشته ها

به یاد دارید که چگونه گفتیم هر کلید پیانو به یک سیم متصل است؟ در حالی که ۸۸ کلید روی یک پیانو وجود دارد، در داخل یک پیانو بسیار نزدیک به ۲۳۰ سیم پیانو وجود دارد. این به این دلیل است که بسیاری از نت‌های بالاتر در داخل پیانو در واقع دارای ۳ سیم منحصر به فرد هستند، زیرا هنگام استفاده از “پدال نرم” برای آرام‌تر کردن صدا، عملکرد پیانو تغییر می‌کند تا چکش به سیم‌های کمتری (دو یا یک) ضربه بزند. ).

از آنجایی که نت‌های پایین‌تر معمولاً ضخیم‌تر و قوی‌تر هستند، نت‌های پایین دارای ۲ رشته هستند و نت‌های بسیار پایین تنها یک رشته دارند، به دلیل تعداد زیاد سیم‌ها. به همین دلیل است که کوک پیانو یک کار فوق‌العاده پیچیده است و به سال‌ها آموزش نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که صدای صحیح ساخته می‌شود. ما به طور کلی توصیه می کنیم پیانوی خود را هر ۶ ماه یکبار توسط تکنسین پیانو کوک کنید.

مکانیزم سیم ها در پیانو

سیم‌های پیانو از نوعی سیم خاص ساخته شده‌اند تا به مقابله با تقاضای سنگینی که روی آن‌ها وارد می‌شود کمک کند. سیم فولادی با کربن بالا استفاده می شود و آنقدر قوی و نازک است که در واقع چندین کاربرد دیگر در خارج از پیانو دارد، از جمله استفاده در فنرها، ابزار جراحی و حتی در جلوه های ویژه فیلم و تئاتر. سیم‌های باس روی پیانو همان مواد در هسته‌شان هستند، اما برای افزودن به ضخامت آن‌ها با مس پیچیده می‌شوند و اجازه می‌دهند صدای پایین‌تری تولید شود بدون اینکه کشش خیلی کم برای نواختن نت صحیح داشته باشد.

اجزای پیانو

کمان ویولن و تار

همانطور که از نامش می‌گوید، صفحه صدا بخشی از پیانو است که به تقویت صدای شما کمک می‌کند. معمولاً صفحه صدا صفحه‌ای بزرگ و نازک چوبی است که در قسمت زیرین پیانو برای پیانوهای گرند، یا روی یک پیانوی عمودی قرار دارد. هنگام خرید پیانوی خود، به خصوص اگر پیانوی دست دوم باشد، همیشه توصیه می کنیم صفحه صدا را از نظر ترک، سوراخ، رطوبت یا آسیب بررسی کنید، زیرا این کار می تواند صدای پیانوی شما را به شدت تغییر دهد.

پدال ها

بالاخره به پدال ها می رسیم. اکثر پیانوهای آکوستیک معمولاً دارای دو یا سه پدال هستند که توسط پای پیانیست کار می‌شود. پدال سمت راست، پدال نگهدارنده است، همانطور که قبلا ذکر شد، نقش آن آزاد کردن دمپرهای روی کلیدها برای ایجاد صدایی پایدار است، این پدال رایج ترین مورد استفاده در بین پدال پیانو است.

دو پدال دیگر بسته به پیانو و ساخت می توانند کمی متفاوت باشند. با این حال، به طور کلی، سمت چپ ترین پیانو، پدال «نرم» است، این کار چکش ها را به سیم ها نزدیک تر می کند، یا کمی بیشتر به سمت کناره ها حرکت می کند تا موسیقی با لحن ملایم تری پخش شود و تفاوت های ظریف در موسیقی شما باز شود. پدال میانی کمی متغیرتر است، اما به طور کلی برای بلند کردن دمپرهای نت هایی که در آن زمان نواخته می شوند به منظور حفظ صدای طولانی استفاده می شود، اما در برخی از پیانوها ممکن است فقط دمپرهای نت های پایین را بلند کند.

پدال پیانو

چرا پیانوهای آکوستیک گران هستند؟

پیانوهای آکوستیک از چوب با کیفیت بالا استفاده می کنند. قیمت پیانو آکوستیک نسبت به سایر سازها بیشتر است به دلیل کیفیت چوب و مقداری است که برای ساخت ساز استفاده می شود. پیانوها بیشتر از چوب ساخته شده اند.

سخن پایانی پیانو طنین

امیدواریم این راهنمای ساده به شما کمک کرده باشد تا کمی بیشتر در مورد آناتومی پیانو آشنا شوید و درک اساسی بیشتری در مورد حفظ وضعیت پیانو به شما داده باشد. البته جزئیات بسیار بیشتری وجود دارد که می‌توانیم آنها را پوشش دهیم. اگر سوالی در مورد پیانو دارید کارشناسان ما در فروشگاه طنین پیانو  اماده  پاسخگویی شما عزیزان هستند هستند.

برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید
برای استعلام قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *